Een verkoopbord van een makelaar in de tuin van een huis in Bloemendaal. / Remko de Waal | ANP
Irene van den Berg
De opbrengst van een huis kan 10 procent verschillen afhankelijk van de makelaar die het verkoopt. Waar moet je op letten als je een makelaar inschakelt?
Door de keuze voor een internetmakelaar lopen huizenverkopers gemiddeld meer dan 18.000 euro aan opbrengst mis. Dat blijkt uit onderzoek van de start-upmakelaarvergelijker DatHuis onder 150 makelaars. Bij twee op de drie huizen krijgt de internetmakelaar er minder voor. Gemiddeld verkoopt de bestverkopende internetmakelaar een huis voor 5 procent minder dan de bestverkopende full service-makelaar. Ook de ervaring van de makelaar is volgens DatHuis van belang. Een makelaar met veel ervaring in een bepaalde wijk of prijsklasse verkoopt een huis voor 5 procent meer.
Welke makelaar je kiest, maakt dus veel uit voor de opbrengst. Maar hoe vind je nu een goede makelaar? Metro geeft een aantal tips.
1 ) Snel is niet altijd goed
Natuurlijk wil je snel van je huis af. En dus laat je je misschien verleiden door een makelaar die pocht over een korte verkoopperiode. Maar een snelle verkoop is niet altijd in jouw belang. „Voor een verkoopmakelaar is het lucratiever om een huis sneller en goedkoper te verkopen, dan trager en duurder. De makelaar ontvangt namelijk slechts een klein deel van de hogere verkoopprijs. Full service-makelaars houden huizen gemiddeld 28 procent langer in de verkoop dan internetmakelaars. Daarom loont het om voor een full service-makelaar te kiezen, in plaats van een internetmakelaar”, zegt directeur Joel Konijn van DatHuis.
2) Let op brancheorganisatie
Makelaars van de brancheorganisaties NVM, VBO of Vastgoedpro zijn geschoold en verzekerd tegen beroepsaansprakelijkheid. Bovendien mag je de overeenkomst, als je niet tevreden bent, opzeggen zonder schadevergoeding. Vaak moet je wel de gemaakte kosten vergoeden, zoals de advertentiekosten. Als een makelaar een percentage van het loon wil rekenen – dit worden vaak de intrekkingskosten genoemd - moeten daarover vooraf afspraken zijn gemaakt.
3) Maak een online vergelijking
Het online vergelijken van makelaars staat nog redelijk in de kinderschoenen. Op Funda kun je reviews vinden over veel NVM-makelaars. Op Wieisdebestemakelaar.nl kun je ook beoordelingen lezen, al zijn er dat nog maar weinig. DatHuis is een nieuwe makelaarvergelijker die woensdag van start gaat. DatHuis vergelijkt onder meer de kosten en de verkoopduur. Ben je toch online, kijk dan ook even naar de website en social media van de makelaar van je voorkeur. Kanalen als Facebook, YouTube en Instagram zijn anno 2017 onmisbaar bij de verkoop van je huis.
4) Nodig een paar makelaars uit
Natuurlijk wil je ook persoonlijk ervaren hoe iemand overkomt. Nodig daarom een paar makelaars bij je thuis uit. Het is belangrijk dat er een klik is en je het gevoel hebt dat de makelaar jouw huis enthousiast kan verkopen. Je kunt ook als mysteryshopper een keer een huis gaan bezichtigen met de makelaar die je op het oog hebt. Let ook goed op de terugkoppeling: vraagt hij of hij nog even na mag bellen of laat hij alles open? Het is niet fijn als een makelaar opdringerig is, maar het is wel belangrijk dat hij actief achter potentiële klanten aangaat.
5) Tot slot: de prijs
Uiteraard is het voor je vergelijking ook belangrijk wat een makelaar kost. Vraag altijd een paar offertes op. Let daarbij zowel op de courtage als de opstartkosten. Schroom niet om met de makelaar te onderhandelen over de kosten. De huizen gaan nu op veel plekken als warme broodjes over de toonbank, dus veel makelaars zitten te springen om nieuw aanbod.
Verkoopmakelaars doen te weinig voor het geld dat ze vragen. Discussieer mee op Twitter onder vermelding van #metrogeld
Metro
Een eigen auto aanschaffen betekent twee dingen: je moet het aankoopbedrag kunnen veroorloven en incidentele, mogelijk hoge onderhoudskosten kunnen opbrengen. Bij private lease gaat het helemaal anders.
In deze tijd waarin steeds meer mensen als zelfstandige aan het werk zijn, kunnen dit soort zaken een obstakel vormen in de keuze om een auto te nemen. Dit terwijl men wel met zekerheid kan zeggen dat het inkomen kan voorzien in een dergelijke vaste kostenpost. Hier is tegenwoordig een interessante oplossing voor: private lease. Maar wat is private lease nu precies?
Minister Carola Schouten tijdens een gesprek over de spoedwet voor de aanpak van de stikstofproblematiek. /ANP
Metro en ANP
Een deel van de Eerste Kamer zegt meer tijd nodig te hebben om zich goed te kunnen buigen over de spoedwet van het kabinet over het stikstofprobleem.
Ingewijden bevestigen na berichtgeving door de NOS dat vooral de oppositie zegt meer tijd nodig te hebben.
Het Amsterdam Light Festival. / ANP
In samenwerking met Huawei
Heb jij een passie voor fotografie? Geef je dan op voor de fotografieworkshop van Huawei op dinsdag 10 december (17.00 – 19.00 uur).
Waar? Je gaat mee op een luxe boot in Amsterdam, met heerlijke hapjes en drankjes vaar je langs de lichtkunstwerken van het Amsterdam Light Festival!
Hoe? Met het Huawei smartphone leer je van een expert de mooiste foto’s in het donker te maken. Handig, als jij juist tijdens de donkere feestdagen toch de meest bijzondere pics wilt maken. Je krijgt eerst een workshop en daarna mag je de opgedane kennis zelf uitproberen door objecten van het Amsterdam Light Festival te fotograferen. Zo stap je de luxe boot af met de mooiste content!
Ook moest Facebook aan De Mol vertellen wie er achter de advertenties zitten. /ANP
Metro en ANP
Facebook gaat in beroep tegen een vonnis over nepadvertenties voor bitcoinproducten. Het platform kreeg van een rechter in Amsterdam de opdracht om zulke reclames te weren wanneer mediatycoon John de Mol erin voorkomt.
Ook moest Facebook aan hem vertellen wie er achter de advertenties zitten.
In samenwerking met Jimmy Choo
Wil je als man met een lekker geurtje de feestdagen in? Of wil je je man of vriend juist verrassen met een heerlijke parfum?
Jimmy Choo en Metro geven 5 flesjes met de nieuwste geur van Jimmy Choo weg. Speciaal voor de feestdagen natuurlijk! Je kunt tot en met woensdag 11 december meedoen en maakt zo kans op deze uiterst gebalanceerde mannengeur.
Bondskanselier Angela Merkel voor de ingang van concentratiekamp Birkenau. /AFP
Metro en ANP
De Duitse bondskanselier Angela Merkel zei vrijdag in een toespraak in het concentratiekamp Auschwitz-Birkenau zich te schamen voor de gruweldaden die de nazi's daar tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben begaan.
De misdaden overschrijden volgens Merkel alle grenzen. „Ik schaam mij diep. Het moet duidelijk zijn dat Duitsland als dader als enige verantwoordelijk is voor de misdaden. Dat zijn wij verschuldigd aan de slachtoffers. De verantwoordelijkheid voor de daden is onderdeel van de nationale identiteit", aldus Merkel.
Gespannen Duindorp wacht op Remkes. /ANP
Metro en ANP
Richard de Mos, voorman van Groep de Mos/Hart voor Den Haag loopt vrijdagochtend door een druilerig en koud Duindorp.
Hij heeft veel steun in de wijk waar onruststokers de afgelopen week vernielingen aanrichtten na het besluit van interim-burgemeester Johan Remkes dat de vreugdevuren dit jaar niet doorgaan, omdat de vergunningen niet rondkwamen. De wijk houdt de adem in; niemand weet hoe het vanaf nu verder moet en gaat tot na de jaarwisseling.
Steeds meer Nederlanders overleven hartinfarct. /ANP
Metro en ANP
Een hartinfarct loopt steeds minder vaak fataal af. Volgens cijfers die de Hartstichting heeft gepubliceerd, is de sterfte door acute hartinfarcten sinds 1980 bij mannen met 89 procent gedaald en bij vrouwen met 86 procent.
Dat is volgens de stichting vooral te danken aan snellere hulpverlening en verbeterde behandelingen, zoals dotteren. Volgens CBS-cijfers overlijdt wel nog steeds ongeveer een op de vier mensen aan hart- en vaatziekten.
Metro
Speel hier elke dag gratis een uitdagende Sudoku, aangeboden door Denksport. De Sudoku werkt als volgt: vul het diagram zo in, dat in elk blok van 3x3 vakjes de getallen 1 tot en met 9 één keer voorkomen.
+3
Stadsgezicht van Rotterdam na de bekendmaking van de gaststad van het Songfestival 2020. /ANP
Metro en ANP
De gemeente Rotterdam stelt 8500 kaarten voor het Eurovisiesongfestival beschikbaar aan inwoners met een smalle beurs.
Zij kunnen van 11 december tot en met 7 januari meedoen aan een actie waarbij ze tickets voor de repetitie- en finaleshows kunnen winnen.
Greta Thunberg arriveert in Madrid. /EPA
Metro en ANP
De Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg arriveerde vrijdag per trein in Madrid. „Ik wist vanochtend Madrid binnen te sluipen. Ik denk niet dat iemand me zag", grapte de tiener op Twitter.
Op Twitter deelde ze een filmpje van de horde cameramensen die op haar neerdaalde bij het verlaten van de trein in het hoofdstedelijke station Chamartín. Thunberg doet vrijdag mee aan protesten in de Spaanse hoofdstad. Daar wordt een grote internationale klimaattop gehouden.
Duncan Laurence tijdens zijn show op Pinkpop. /ANP - Marcel van Hoorn
Tim van der Steen
Donderdag om 12.00 uur start de kaartverkoop voor het Eurovisie Songfestival. Voor die-hard fans bereikt de spanning daarmee nu al het kookpunt, want kaartjes zijn schaars en razend populair.
Met de verlossende douze pointes afgelopen jaar was het voor Mees (14) uit Bergen op Zoom direct duidelijk; als het liedjesfestijn in de Lage Landen neerdaalt, moet hij erbij zijn. Al het verdiende geld van zijn krantenwijk verdween in de spaarpot. Nu heeft de organisatie ook de meeste prijzen bekend gemaakt. „Die vielen mij alles mee, ik had eerder vierhonderd euro verwacht.”
Nederlanders gaan vaak naar de tandarts, de gebitjes nemen sterk af / GettyImages
Iris Hermans
Nederlanders gaan het meest naar de tandarts van alle Europeanen. Logisch ook wel, „dat komt van vroeger toen we nog heel braaf luisterden naar de dominee, dokter en tandarts.”
Een Nederlander gaat gemiddeld 2, 8 keer per jaar naar de tandarts, een Spanjaard 1,4 en een Cyprioot laat zich slechts 0, 1 keer per twaalf maanden in zijn mond kijken, blijkt uit cijfers van Eurostat. Enorme onderlinge verschillen, maar echt als een verrassing komt dit niet voor Nederlandse tandartsen.
Een tijger gevangengenomen in Sumatra. /EPA
Metro en ANP
Een tijger heeft een koffieboer gedood op het Indonesische eiland Sumatra bij de stad Pagar Alam. Het lichaam van de boer werd gevonden op zijn plantage. Niet ver daarvandaan is een tijger gezien.
De man was al een aantal dagen niet thuisgekomen, maar zijn familie ging er in eerste instantie vanuit dat hij in zijn hut op de koffieplantage verbleef. Uiteindelijk begonnen ze zich toch zorgen te maken en schakelden ze de politie in.
Jonge mysteryshopper gaat sigaretten kopen. /ANP
Metro en ANP
De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) gaat 17-jarige jongeren inzetten als testkopers van rookwaren.
Zij gaan proberen bij supermarkten, tankstations, tabaksspeciaalzaken, horecabedrijven en kleinere verkooppunten (kiosken, belwinkels en avondwinkels) tabaksproducten te kopen.
KLM werkte niet mee met uitzetting Lili en Howick. /ANP
Metro en ANP
De KLM annuleerde vorig jaar op het laatste moment de tickets van de Armeense asielkinderen Lili en Howick.
Die zouden in september op gezag van de rechter worden teruggestuurd, maar de KLM zette een streep door die reisplannen, bevestigt de luchtvaartmaatschappij berichtgeving in De Telegraaf.
Advocaat Andre Seebregts, raadsman van de vrouwelijke Syriegangers. /ANP
Metro en ANP
Nederlandse IS-vrouwen die verblijven in detentiekampen in Noord-Syrië hopen dat de Hoge Raad snel een besluit neemt over hun terugkeer naar Nederland.
Hun advocaat André Seebregts stapt namens de 23 vrouwen en hun 56 kinderen naar de hoogste rechtbank, zo bevestigt hij na berichtgeving in het AD. De raad neemt normaliter ruim de tijd voor procedures, maar Seebregts denkt dat er al in januari een vonnis kan volgen.
Schaatsers doorkruisen Hindeloopen in 1954.
Amarins de Boer
De Elfstedentocht hóórt bij ons land, vindt schrijver Bas Sleeuwenhoek. Maar komt-ie er ooit nog?
Als het moet, kan over 36 uur de Elfstedentocht worden gehouden. Draaiboeken liggen altijd klaar, rayonhoofden staan steevast paraat. Dat zijn de mensen die wakken dichten met plastic, veegauto’s bouwen en geloven in de invloed van de maan op het weer. Ze zijn opgegroeid met ijs en veel strenge winters.
Er is alleen een (kleine) maar: steeds meer van die ‘ijsmeesters’ gaan met pensioen. Als je zeventig bent, moet je stoppen. Reden voor Bas Sleeuwenhoek (52) om de verhalen van deze „markante figuren” op te tekenen. Hij schreef het boek IJsmeester, mannen achter de schermen van de Elfstedentocht.
Kerstkaarten ieder jaar creatiever én persoonlijker
Demi Schoenmakers
Een kerstkaart is dé manier om elkaar het ultieme kerstgevoel te bezorgen. Ook al worden er ieder jaar minder kerstkaarten verstuurd, we zijn wel een stuk creatiever geworden.
Het aantal kerstkaarten dat we versturen daalt ieder jaar. De oorzaak? Steeds meer mensen sturen een kerstgroet via de mail of sociale media. Dat de papieren variant aan populariteit verliest, vinden veel mensen jammer. Zo ook Jikkie Has: „Kerst is een tijd voor verbinding en een kerstkaart is een heel warm gebaar”, zegt ze. „Ik denk dat ik vroeger ruim 25 kerstkaarten kreeg, nu nog maar 10. Daardoor ging ik zelf ook steeds minder kaarten sturen. Uiteindelijk werden het zelfs appjes.”