Livia Guldie
Livia Guldie Gezondheid 20 aug 2026bijgewerkt: 21 aug 2026, 
Leestijd: 2 minuten

Blaar opgelopen? Dit moet je wél en juist niet doen, volgens een EHBO-expert

Een blaar loop je snel op, bijvoorbeeld bij lang wandelen, door nieuwe schoenen of sporten. Vaak is het vooral irritant en vervelend, maar hoe geneest zo’n blaar nu het snelst? Moet je er iets mee doen, of kun je ‘m juist beter met rust laten?

En welke pleister werkt eigenlijk het beste als je nog verder moet wandelen? NTR Wetenschap zocht het uit en vroeg het aan EHBO-expert Cees van Romburgh van het Rode Kruis.

Verschillende soorten blaren: hoe verzorg je ze?

Van Romburgh: „Er zijn verschillende soorten blaren: de dichte blaar, als de blaar nog heel is, en als de blaar kapot is, noemen we het de open blaar. En als een bloedvaatje onder de dichte blaar kapot is gegaan, noemen we het de bloedblaar.” Ze ontstaan als de buitenste huidlaag loslaat van de laag daaronder. Hierdoor ontstaat een holte die zich vult met bloed of plasma. Dat is heldere vloeistof die rode en witte bloedcellen en bloedplaatjes vervoert.

Maar heeft het dan zin om dat door te prikken? „Je moet de blaar echt niet doorprikken als je er geen last van hebt en kunt doorlopen. Als die blaar groter wordt en je krijgt er last van, dan is het advies om de blaar wel door te prikken. Ook als hij zo groot is dat hij kan openscheuren, kun je beter prikken. Want dan blijft een groot deel van het ‘blaardak’ heel. Dan geneest de blaar sneller en is de kans op infectie kleiner”, zegt Van Romburgh.

Wat voor pleister moet je gebruiken?

En als je ze dan hebt doorgeprikt? „Dan moet hij sowieso afgeplakt worden, want dan leg je er een soort tweede huid overheen. Dat kun je met een kleefpleister doen, maar het kan ook met een gewone pleister.” Zolang het maar niet schuift, is de tip. Want dan loop je het risico dat de blaar gaat irriteren of opengaat.

Je hebt natuurlijk ook blarenpleisters, die je kunt gebruiken als je nog kort gaat wandelen. „Maar het is echt ongeschikt voor de langeafstandswandelingen. Die pleister verwijderen wordt dan moeilijk”, zegt Van Romburgh. „De kans dat je het blaardak meeneemt, is groot, en dat is niet goed voor het herstel.”

Voorkomen is natuurlijk beter dan genezen, maar: kan dat ook als het om een blaar gaat? „Blaren zijn over het algemeen niet te voorkomen. Dus het blijft vaak toch gewoon pech hebben. In dit geval: beter goed genezen dan voorkomen”, benadrukt Van Romburgh.

Dit zijn de best gelezen artikelen van dit moment:

Foutje gezien? Mail ons. Wij zijn je dankbaar.

Livia Guldie
Geschreven door Livia Guldie

Livia (2002) heeft Journalistiek gestudeerd en is sinds kort gedoken in een studie Geschiedenis, met focus op politiek. Van schrijven gaat haar hart sneller kloppen, maar het begrijpelijk maken van ingewikkelde onderwerpen - van maatschappelijke kwesties tot psychologie - vindt ze het leukst, vooral als ze er zelf wat van opsteekt. En natuurlijk kent ze alle Gen Z-trends.

Reacties