‘Wet cupping’ mag niet zomaar zonder arts gebeuren, maar bijna alle aanbieders doen dat toch, ziet inspectie
Wie een ‘wet cupping’ boekt, laat kleine sneetjes in de huid maken. Toch blijkt uit onderzoek van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) dat bij onderzochte aanbieders geen arts betrokken was, terwijl dat wettelijk verplicht is vanwege de gezondheidsrisico’s.
Dat concludeert de inspectie na een rondgang bij zo’n vijftig aanbieders van de behandeling. De aanbieders wisten niet dat er wettelijk gezien een arts bij aanwezig moet zijn.
Wet cupping is een behandeling die sommige alternatieve zorgaanbieders uitvoeren. Tijdens een behandeling worden er kleine sneetjes of prikjes in de huid gemaakt, waarna de huid met glazen of plastic bekers vacuüm wordt getrokken. De bedoeling daarvan is om bloed vrij te laten komen. Het idee van cupping is om de doorbloeding van het lichaam te verbeteren.
Geen arts betrokken bij wet cupping
De IGJ zegt dat er altijd een arts bij wet cupping betrokken moet zijn, omdat er wordt gesneden in de huid. „Een ingreep waarbij het lichaamsweefsel zich niet direct herstelt, zoals bij wet cupping, is een voorbehouden behandeling. Omdat aan deze handeling risico’s verbonden zijn, mag deze alleen uitgevoerd worden door of in opdracht van een arts.” Dat gebeurt daarentegen zelden.
De IGJ onderzocht tientallen websites van aanbieders; de inspectie bekeek of wet cupping beroepsmatig werd aangeboden en of aanbieders de betrokkenheid van een arts vermeldden. „Op basis van de informatie op de websites van de aanbieders bleek in geen enkel geval dat er een arts betrokken was bij de wet cupping-behandelingen.” Ook na een steekproef bij verschillende praktijken bleek geen arts betrokken te zijn.
Sommige aanbieders zijn fysiotherapeut, huidtherapeut of bijvoorbeeld aanbieders van traditionele Chinese geneeskunde.
Aanbieders wisten vaak niet dat wet cupping onder regels valt
Veel aanbieders van wet cupping gaven aan dat zij niet wisten dat een arts wettelijk gezien betrokken moet zijn bij de behandeling. „Een belangrijke oorzaak hiervan lijkt onbekendheid met de wet- en regelgeving”, zegt de IGJ. „Vanwege de risico’s die de voorbehouden handeling bij wet cupping met zich meebrengt, moeten aanbieders zich beter informeren over de regels die gelden voor het uitvoeren ervan en daarnaar handelen.”
Als wet cupping niet door een arts wordt uitgevoerd, kunnen daar gezondheidsrisico’s aan kleven. „Denk aan infecties, littekenvorming of andere schade door onjuist prikken of snijden, zoals flauwvallen of bloedingen. Bovendien blijkt uit onderzoek van het RIVM dat er een kans is op bloedoverdraagbare aandoeningen zoals hepatitis B en C voor zowel cliënt als behandelaar.”
De cuppers gaven aan dat zij een opleiding hadden gevolgd voor wet cupping, maar dat hen tijdens die opleiding niet is verteld welke bevoegdheid nodig is voor het uitvoeren van de behandeling.
Maatregelen genomen tegen aanbieders
Er werd door de IGJ een onderzoek ingesteld nadat er de laatste jaren meer signalen binnenkwamen dat cuppers niet de juiste bevoegdheid hebben. „Daarom deden we proactief onderzoek naar deze alternatieve behandelvorm, waarbij de nadruk is gelegd op de bevoegdheid van zorgverleners om behandelingen met wet cupping uit te voeren.”
Nadat de IGJ contact heeft gelegd met de aanbieders van wet cupping, hebben zij allemaal maatregelen genomen. Veel van hen hebben de behandeling stopgezet, en het aanbod op hun website aangepast. Drie aanbieders zochten samenwerking met een BIG-geregistreerde arts.
Dit zijn de best gelezen artikelen van dit moment:
- Zorgtoeslag 2027: vermogensgrens daalt met ruim 25.000 euro, dit betekent het voor jouw toeslag
- Jose (45) ontwaakte uit narcose tijdens openhartoperatie: ‘Ik kon me niet bewegen of iets duidelijk maken’
- Onderzoek naar supermarktprijzen: bij deze supermarkt ben je tot 28 procent goedkoper uit dan bij concurrenten
- NVM: huizenprijzen stijgen tot 8,3 procent, maar in deze 4 regio’s worden woningen juist goedkoper
- Floor Jansen breekt met metalband Nightwish: ‘Beslissing is noodzakelijk’
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.metronieuws.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F04%2FKamielVisser11.webp)