Tollen of tillen? ‘De volgende keer plak ik mijn kenteken wel af’

Willem Althof 28 aug 2026, 

Ik ben getild, voor 9 euro maar liefst en door de overheid nog wel.

Nu tilt de overheid mij wel vaker, dat is niks nieuws maar ze hebben nu een nieuw trucje bedacht: de A24.

Nietsvermoedend volgde ik mijn navigatie vanaf mijn zoon in Oostburg naar mijn andere zoon in Amsterdam. Op een bepaald moment zag ik allerlei mededelingen op matrixborden en andere borden langs de weg. Ik kwam waarlijk ogen tekort om te beseffen dat ik, in Nederland nog wel, op een tolweg reed waarbij ik, naar nu blijkt, zelf binnen drie dagen mijn tol moet betalen. Anders zijn de rapen gaar.

Nooit meer aan die vreemde mededelingen gedacht hebbende, kwam deze week de postbode, iemand die nog maar zelden voorbijkomt, met een brief van de CJIB ofwel en schrik niet: Centraal Justitieel Incasso Bureau. Moedertje lief, hoe kan dat nu? Ik rij nooit te hard hoor, want dat was mijn eerste gedachte: een snelheidsboete.

Ze zijn besodemieterd

Niets is minder waar, ik had verzuimd mijn schuld te betalen. Het ging om maar liefst 1,57 euro aan tolgeld omdat ik dus over die inmiddels beroemde A24 had gereden. Of ik maar even wil inloggen en dus, inclusief een boete van 9 euro, een bedrag van 10,57 euro wil overmaken. Zijn ze helemaal besodemieterd daar. Gaan we niet doen. Wat denken jullie wel om van een arme 69-jarige trekker van AOW zo’n bedrag te eisen? Dus ben ik in de pen geklommen om protest aan te tekenen. Maar nee hoor: met veel begrip een antwoord ontvangen dat ik toch die extra 9 euro verschuldigd ben, anders zwaait er wat.

Nu ben ik gaan googelen – of tegenwoordig heet dat AI’en – en zo kwam ik erachter dat zelfs de Nationale Ombudsman heel erg boos is hierover en met veel bombarie heeft geprotesteerd. Maar ja, ook hij werkt voor de overheid en krijgt daarom ook nul op het rekest. Kom niet aan je broodheer.

Ik heb er met mijn lieve vrouw een hele dag over lopen discussiëren en brainstormen en we zijn samen tot de conclusie gekomen dat men mensen zoals ik de eerste keer die achterlijke 9 euro boete niet in rekening moet brengen. Men zou juist netjes in de brief zou moeten uitleggen hoe deze tolweg werkt, om zodoende te weten wat je moet of kan doen om dit in de toekomst te voorkomen. Maar nee, dokken!

Hebben en houwen

En dan komt het: je kunt automatisch betalen als je je registreert. Zo wordt dat vermeld op de website van die dievenbende en dan moet je dus je hele hebben en houwen invullen bij een, jawel, commerciële partner. Te gek voor woorden. Straks kan ik zeker weer ergens lezen dat men is gehackt en al je gegevens op straat liggen. Of erger nog, dat die partners mijn gegevens doorverkopen aan andere commerciëlen en word ik later weer overspoeld met allerlei ongevraagde mailtjes met daarin nonsens-aanbiedingen. Ze kunnen het niet zelf of liever gezegd: ze willen het niet zelf. Wel de lusten, maar niet de lasten.

Ik denk dat het idee van die protesterende boeren wel bij mij past: voordat ik de A24 ooit weer eens oprij, plak ik vooraf mijn kenteken af. Zal ze leren!

Reacties