Don voelt zich opa vs. Dolby Atmos in de bios: ‘De onbetaalbare beleving’

Don Koolen 10 mei 2026, 

Ik ben een man van 67 jaar en verblijf nu zo’n zes jaar in een verzorgingskliniek in Heerlen. Ik kom nooit buiten. Ook slaap ik nooit. Acht uur per dag zit ik achter de computer van het restaurant van mijn leefplek. De andere zestien uur zijn voor eten en tv kijken op mijn kamertje.

Ik heb met een e.dentifier voor alle streamingsdiensten betaald op die pc (Netflix, HBO Max, SkyShowtime, Prime, Apple, Videoland, Disney+, NPO Start/NLziet, enz.). 75 euro per maand, maar goed ik ben dan ook een grootgebruiker.

Gisteren was ik in zes uur 120 euro armer. Ik wilde eens gek doen en kijken of ik de buitenwereld nog een keer durfde te trotseren. James Cameron, regisseur van Avatar, had een film met Billie Eilish gemaakt. Een concertregistratie van één van haar concerten en dat in 3D. Dolby Atmos, Surround, 4DX. Kom op, kijken of mijn oude versleten lijf dat nog aan kan.

Enige bezoeker

Vijfhonderd plaatsen in de plaatselijke bioscoopzaal en wat schetste mijn verbazing. Ik was de enige bezoeker. Ik ben blijkbaar de enige bejaarde die een 3D‑film kan kijken zonder duizelig te worden. James Cameron zou me persoonlijk moeten inhuren als testpiloot. De jeugd ligt half bewusteloos in de gang, maar opa zit daar gewoon popcorn te eten alsof het niks is.

Na Hit me soft and Hard besloot ik er meteen maar Michael aan toe te voegen. Tijdens de Michael Jackson‑film in Dolby Atmos vliegt het geluid door de zaal. De jongeren duiken weg alsof ze in een achtbaan zitten. Maar opa? Opa moonwalkt rustig naar buiten.
Hij heeft de Thriller‑bassline harder overleefd dan heel Gen Z bij elkaar. Kaartjes waren 25 euro voor Billie en 13 voor Michael. Popcorn, chocola, twee halve liters Pepsi en koffie waren 30 euro, ergo
Taxi Heerlen/Kerkrade (dichtstbijzijnde bioscoop met moderne zalen) retour 60 euro.

Met mijn aankomende AOW is een en ander écht niet vaak te bekostigen. Je kunt niet één of twee keer per week naar de film. Wel jammer.

Snoep van thuis in de bios

Was er maar een bioscoop met een busje te bereiken en kon je maar snoep van thuis (jaja, helaas is de kliniek thuis) meebrengen. Dat mag echter niet. De bioscopen verdienen niets aan de bezoekers (kaartjes), dus je moet je snoep aan exorbitante prijzen aan de bezoekersbalie kopen.

Opa wilde gewoon Michael Jackson in Dolby Atmos horen… Maar na het afrekenen van een popcorn en een cola moest hij eerst zelf reanimeren. De film was indrukwekkend, maar de prijzen waren thriller op zich.

De jeugd klaagt over harde muziek, maar opa klaagt over iets veel ergers: 7,50 euro voor een handje popcorn. Dolby Atmos was prachtig, maar de echte klap kwam bij de kassa. In een wereld waar geluid uit 64 speakers komt… En popcorn duurder is dan een AOW‑dagbudget… is er één man die het aandurft.
Hij. Is. Opa.
De film was betaalbaar. De snacks niet.

Reacties