Nederland en de sneeuw: een tragedie in 5 centimeter

Jan Veenstra 9 jan 2026

Ah, sneeuw in Nederland. Het witte goud dat ons land in een staat van collectieve paniek brengt. Jarenlang geen vlok te bekennen en dan – plots – een paar centimeter. Het is alsof de hemel zelf een grap met ons uithaalt. En wij? Wij draaien volledig door.

Wegen dicht. Treinen rijden niet. Luchthavens dicht. Winkels sluiten. Scholen sluiten. Zelfs de lokale snackbar doet alsof er een atoombom is gevallen. En waarom? Omdat wij, Nederlanders, er gewoon niet mee kunnen omgaan.

Terwijl in Zweden, Canada of Siberië de mensen gewoon hun auto starten, hun sneeuwschep pakken en verder leven alsof er niets aan de hand is, staan wij als ware doemprofeetjes op de stoep te ijsberen. We bellen onze vrienden, appen familieleden, posten op sociale media: ‘Help! De wereld vergaat! Sneeuw! PANIEK!’

‘Gaan ze weer’

Buitenlanders kijken lachend. Meesmuilend zelfs. „Daar gaan ze weer”, denken ze. „Altijd voorop, altijd een mening… en bij 5 centimeter sneeuw is het land letterlijk gesloten.”

Misschien moeten we de sneeuw gewoon omarmen. Er een nationale feestdag van maken. Iedereen krijgt een thermos soep, een muts en een paar uur training in sneeuwlopen. Zo blijven we in ieder geval productief, terwijl de wereld om ons heen doordraait. Tot die tijd? Blijf maar binnen. Netflix aan. En bid dat het niet harder gaat sneeuwen.

Nederland, het enige land waar 5 centimeter sneeuw een nationale crisis is.

Reacties