Gen Z, zwemles draait niet om jou
Zwemonderwijzer zijn is geen bijbaan. Geen tussenjaarproject. Geen flexklus. Het is een vak. Een vak dat je leert met natte voeten, open ogen en volledige focus op het kind in het water. En dat kind is niet bezig met werk-privébalans, generatiebehoeftes of zelfontplooiing. Dat kind moet leren overleven.
Toch lijkt dat besef te verdwijnen. We richten opleidingen en werkstructuren steeds vaker in naar de wensen van Gen Z en de opkomende generatie Alpha. Flexibel, hybride, online, liefst zonder vaste kaders en vooral betekenisvol. Alsof een beroep waarin je kinderen redt, zich moet voegen naar het energielevel van de dag.
Laten we eerlijk zijn: zwemles draait niet om jou. Niet om je schermtijd, je parttime voorkeuren of of je er ‘zin in hebt’. Zwemonderwijs draait om het creëren van veiligheid in een land vol water. En dat vraagt vakmanschap – geen gemak.
Maar daar wringt het. De opleidingen zijn uitgekleed. Minder praktijk, meer theorie. Meer e-learningmodules, minder ervaring aan de badrand. En erger nog: steeds vaker bepalen grote commerciële partijen waar studenten wél en níet stage mogen lopen. In sommige regio’s worden zwemscholen die werken met individuele aandacht en kleine groepen bewust uitgesloten als erkende stageplek.
Versmalde kijk
Waarom? Omdat ze niet passen in het strakke format. Omdat ze het kind centraal zetten in plaats van het systeem. Omdat ze het vak écht doorgeven in plaats van standaardiseren.
Het gevolg is ernstig: studenten krijgen een versmalde kijk op zwemonderwijs. Ze leren vooral hoe het ‘volgens het boekje’ moet. Niet hoe je het stille, onzekere kind in de groep wél bereikt. Niet hoe je improviseert als een kind in paniek schiet. Niet hoe je écht lesgeeft aan álle kinderen.
Dat is precies de diepgang die ons vak zo mooi maakt – en precies wat nu verloren dreigt te gaan.
De uitstroom onder jonge instructeurs is groot. De instroom is fragiel. En de waardering voor het beroep verdampt. Want waarom zou je nog aan de badrand gaan staan voor 15 euro per uur, als je ook een laptop kunt openslaan en ‘levenservaring’ kunt opdoen via een online cursus?
Van levensbelang
Maar zwemles is geen luxe. Het is geen vrijblijvende activiteit. Het is de basis van waterveiligheid. Het is letterlijk van levensbelang. En juist daarom moet dit vak niet worden aangepast aan de generatie – maar de generatie aan het vak.
Zwemonderwijzer worden betekent iets kiezen wat groter is dan jezelf. Het vraagt toewijding, vakgevoel en het besef dat je werkt met mensen, geen formats. Als we willen dat er over twintig jaar nog iemand aan de badrand staat die weet wat hij doet, dan moeten we nú investeren:
In diverse stageplekken.
In opleidingen die de praktijk centraal zetten.
In mensen die het verschil durven maken.
Zwemles is niet ontworpen om bij jou te passen. Het is er om kinderen te beschermen. En dat is – of je nou Gen Z, Alpha of ouder bent – belangrijker dan jij.