1,5 miljoen Nederlanders hebben het gevoel dat een bekende in een onveilige relatie zit: ‘Het verwoest levens’
Ruim anderhalf miljoen Nederlanders hebben het gevoel iemand te kennen die in een ongezonde of onveilige relatie zit. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van Motivaction. Als het gevoel klopt, dan verwoest dat levens, vindt minister David van Weel van Justitie en Veiligheid.
Elke acht dagen wordt in Nederland een vrouw vermoord (femicide). Soms is dat door een onbekende op straat of door eergerelateerd geweld, veel vaker door haar (ex-)partner. Daar gaat in veel gevallen een periode van dwingende controle aan vooraf. De partner oefent structureel controle of druk uit op de andere partner en dat gaat uiteindelijk faliekant mis.
Leestip: Wat is femicide en wat zijn de signalen?
‘Kom in actie als je voelt dat iemand in een onveilige relatie zit’
Eén op de acht Nederlanders heeft het gevoel dat iemand uit hun omgeving in een onveilige relatie zit. Bij zeven op de tien mensen die dat gevoel over een onveilige relatie hebben, leeft dat zeer sterk. De meeste omstanders herkenden de onveilige relatie niet aan één enkel moment, maar aan een combinatie van signalen op verschillende momenten. Denk bijvoorbeeld aan extreem jaloers gedrag, controle, heftige ruzies, emotioneel geweld of een partner die steeds meer invloed krijgt op met wie iemand contact heeft.
Maar handelen we vervolgens ook naar dat gevoel? Niet genoeg, vindt David van Weel. De minister van Justitie en Veiligheid roept daarom naar aanleiding van het onderzoek op om het gevoel wél te volgen. Die oproep doet Van Weel samen met nabestaanden van femicideslachtoffers. In een nieuwe campagne vertellen nabestaanden wat je kunt doen. De minister vertelde er gisteravond al over in een uitzending van Goedenavond Nederland (je kunt dat in de video boven dit artikel bekijken).
Kabinet heeft wetsvoorstel over dwingende controle
David van Weel over vrouwen in een onveilige relatie: „Dwingende controle verwoest levens. Niet alleen van slachtoffers, maar van hele families. Daarom willen we mensen bewustmaken van de signalen en vragen we te handelen als zij de signalen zien. We zetten ook andere stappen. Zo hebben we als kabinet voor de zomer een wetsvoorstel gepubliceerd om psychische mishandeling en dwingende controle strafbaar te maken. Op ons wetsvoorstel kunnen verschillende organisaties nu reageren, zodat we hun adviezen kunnen meenemen in de nieuwe wet. Samen maken we een vuist tegen femicide.”
Tientallen incidenten voordat er actie wordt ondernomen
Vaak zijn er meer dan dertig incidenten nodig voordat slachtoffers professionele hulp zoeken. Omstanders kunnen het patroon van dwingende controle doorbreken, legt Lena Oliver uit. Zij verloor haar zus door femicide en is voorzitter van de Federatie Nabestaanden Geweldslachtoffers. „Bekenden herkennen de signalen van dwingende controle vaak eerder dan het slachtoffer zelf. Daarom doe ik een beroep op iedereen die het gevoel heeft iemand te kennen in een onveilige relatie. Want jij kunt het verschil maken. Volg je gevoel als je de signalen ziet en laat weten dat je er voor de ander bent. Je kunt er een mensenleven mee redden. Je gevoel klopt vaak. En dat kan het verschil zijn tussen leven en dood.”
Twijfel je? Kijk wat jij kunt doen op veiligthuis.nl.
Dit zijn de best gelezen artikelen van dit moment:
- Albert (54) stak zijn spaargeld in een Frans vakantiehuis voor de verhuur: ‘Nu leg ik iedere maand geld bij’
- Onderzoekers verklaren waarom je 3 minuten vóór je wekker wakker wordt: ‘Geen puur toeval’
- 44 procent ziet beleggen als gokken: Nederlanders laten volgens experts veel rendement liggen
- Is dure shampoo echt beter? Keuringsdienst komt met verrassend advies over de eerste 5 ingrediënten
- Annelie (32) in Ex-treem gênant: ‘Mijn vriend vroeg mijn beste vriendin of ze met hem zou daten’
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.metronieuws.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2021%2F02%2FErik-2.png)
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.metronieuws.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F08%2Fminister-David-van-Weel-onveilige-relatie.jpg)