Nederland haalt doel voor gasvoorraad niet, strenge winter kan voor problemen zorgen
Nederland krijgt de gasvoorraad voor komende winter niet zo vol als eerder de bedoeling was. Volgens Gasunie is het vastgestelde vuldoel inmiddels buiten bereik. Voor een doorsnee winter hoeft dat geen probleem te zijn, maar bij langdurige kou of problemen met de aanvoer wordt Nederland wel kwetsbaarder.
Volgens het dashboard van Gasunie zijn de ondergrondse gasvoorraden in Nederland momenteel voor 45,3 procent gevuld. Dat is aanzienlijk minder dan rond hetzelfde moment in eerdere jaren. In 2023 bedroeg de vulgraad nog 94 procent; vorig jaar was dat 63 procent.
Gasunie adviseerde eerder om voor deze winter 115 terawattuur (TWh) gas op voorraad te hebben. Daarbij is rekening gehouden met een winter die vergelijkbaar is met de strengste van de afgelopen dertig jaar. Ook de lagere Europese doelstelling van 74 procent, omgerekend ongeveer 107 TWh, lijkt niet meer haalbaar.
Normale winter hoeft geen probleem te zijn
Dat het vuldoel niet wordt gehaald, betekent volgens Gasunie niet automatisch dat Nederland deze winter met een tekort komt te zitten. Ook is de leveringszekerheid op dit moment niet direct in gevaar.
Bij een uitzonderlijk koude winter verandert het plaatje. Dan stijgt het gasverbruik flink, terwijl ook omringende landen meer nodig hebben. Problemen met bijvoorbeeld pijpleidingen, lng-terminals of andere infrastructuur kunnen de situatie verder onder druk zetten.
Gasvoorraad is vooral belangrijk wanneer de vraag sterk oploopt. Op een koude winterdag verbruikt Nederland meer gas dan er op dat moment rechtstreeks kan worden aangevoerd uit Noorwegen, lng-terminals en kleine Nederlandse gasvelden. Op koude, donkere en windstille dagen kan de vraag verder toenemen door gasgestookte elektriciteitscentrales.
Gas opslaan financieel minder aantrekkelijk
Dat de bergingen achterlopen, heeft onder meer te maken met de gasprijzen. De zomerprijs ligt momenteel hoger dan de verwachte prijs voor komende winter. Voor commerciële energiebedrijven is het daardoor weinig aantrekkelijk om nu gas te kopen, op te slaan en later weer te verkopen.
De overheid probeert een deel van dat gat op te vangen. Energie Beheer Nederland (EBN) slaat in opdracht van de overheid gas op in Norg, Grijpskerk en Bergermeer. Het staatsbedrijf ligt naar eigen zeggen op schema om daar in totaal 80 TWh op te slaan. Daarnaast moet nog 5 TWh in Alkmaar worden opgeslagen.
Onder normale omstandigheden hoeft de lagere vulgraad volgens Gasunie niet direct tot problemen met de gasvoorziening te leiden. De kwetsbaarheid neemt vooral toe bij een uitzonderlijk koude winter of onverwachte verstoringen in de aanvoer, meldde NU.nl eerder.
Strategische gasvoorraad opnieuw onderwerp van discussie
De tegenvallende vulgraad maakt ook de discussie over een Nederlandse noodvoorraad actueler. Gasunie adviseerde eerder dit jaar om een strategische gasreserve aan te leggen, zodat Nederland beter voorbereid is op uitzonderlijke situaties.
De huidige maatregelen moeten helpen om Nederland deze winter van voldoende gas te voorzien. Tegelijkertijd onderzoekt Gasunie hoe de gasvoorziening onder veranderende geopolitieke omstandigheden beter kan worden beschermd tegen risico’s en verstoringen
Welke aanvullende maatregelen daarvoor nodig zijn, is uiteindelijk aan de politiek. In september laat het kabinet de Tweede Kamer weten hoe de situatie ervoor staat en welke maatregelen mogelijk nog volgen.
Dit zijn de best gelezen artikelen van dit moment:
- VS gaat executie door vuurpeloton live uitzenden: ‘Eerste openbare executie in de VS in 90 jaar’
- Tom (39): ‘Mijn zoon (9) gaat alleen naar school, ook al vindt mijn ex dat onverantwoord’
- De Beleggingsrekening van Aart (58): ‘Ik heb vrijwel alles dat ik heb verdiend, belegd’
- Femke (41) betaalde 1850 euro voor een nieuwe oprit: ‘Na één flinke regenbui zakte alles weg’
- Christa Pike kan week na mislukte executie weer lopen: ‘Redelijk bij de les’
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.metronieuws.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F01%2FScherm%C2%ADafbeelding-2025-01-10-om-14.31.21.png)