Website abortuspil na vijf dagen offline vanwege drukte: dit is er aan de hand
Al na vijf dagen is de omstreden website Thuisabortus.nl gestopt met het voorschrijven van abortuspillen. De reden? Het team van artsen kon de toestroom van aanvragen niet aan: er kwamen dagelijks zo’n dertig verzoeken binnen.
Dat was goed voor in totaal zo’n honderdvijftig verzoeken binnen vijf dagen, blijkt uit navraag van NU.nl.
Abortuspil via een online formulier
Vorige week maandag werd de website Thuisabortus.nl gelanceerd. Vrouwen die minder dan negen weken zwanger waren en de baby niet willen houden, konden via de website een online formulier invullen. Een arts beoordeelde vervolgens het formulier. Waren er geen medische risico’s? Dan schreven zij een recept uit waarmee je de pillen bij een apotheek zou kunnen ophalen.
Normaal gesproken is de abortuspil alleen verkrijgbaar via de huisarts, een abortuskliniek (zonder verwijsbrief) of het ziekenhuis. Met de website willen de betrokken artsen abortuszorg toegankelijker maken. „Voor zwangeren die hun keuze al hebben gemaakt is een spoedige afbreking van de zwangerschap een voordeel omdat daardoor de klachten minder heftig zijn en de – weliswaar kleine – kans op complicaties afneemt”, zo was er te lezen op de website.
Kritiek op de website
Niet iedereen keek er zo positief naar: huisartsenvereniging LHV trok vorige week direct al aan de bel toen de website was gelanceerd. LHV noemde het zorgelijk dat bij abortussen er niet standaard een gesprek wordt gevoerd met een zwangere. Daarnaast zijn de initiatiefnemers ook niet goed bereikbaar bij complicaties van de pil.
Vorige week woensdag verscheen er op de website al een bericht dat „wegens het grote aantal aanvragen” het de artsen niet lukt om binnen 24 uur op elke aanvraag te reageren. Dat is wel de belofte. Initiatiefnemer Peter Leusink, huisarts en seksuoloog, ging uit van vijf tot zeven aanvragen per werkdag. Maar dat bleken er veel meer te zijn.
Aantal abortussen gelijk
In 2024 zijn in totaal 39.438 zwangerschapsafbrekingen uitgevoerd, blijkt uit de jaarrapportage van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd. Een jaar eerder lag dat aantal op 39.332, waarmee het aantal abortussen vrijwel stabiel is gebleven.
Over het aantal abortussen in 2025 zijn nog geen cijfers bekend.
Dit zijn de best gelezen artikelen van dit moment:
- Kans op kanker daalt licht in Nederland, maar deze twee kankersoorten stijgen juist hard
- Olga (42) in Burenruzies: ‘Sinds mijn nieuwe buren er wonen, ruikt mijn hele huis naar hun eten’
- De Beleggingsrekening van Maud (36): ‘Over dertig jaar hoop ik zes ton te hebben’
- Eerste ontslagrondes door AI zijn een feit: vakbonden maken zich zorgen
- Kelly (26) bedacht een ambachtelijk modelabel als schoolopdracht en verkoopt nu in 60 winkels
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.metronieuws.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F11%2FSchermafbeelding-2022-11-04-om-14.58.43.png)