De Nederlandse hockeyvrouwen zijn nog steeds in de race om hun olympische titel te prolongeren. In een razend spannende halve finale werd met veel moeite afgerekend met Nieuw-Zeeland. Nadat de verlenging geen uitkomst bracht moesten shoot-outs de beslissing brengen. Daarin waren de vrouwen van bondscoach Max Caldas de meest effectieve partij en werd goalie Joyce Sombroek de held van de Nederlandse ploeg. Ellen Hoog tikte de beslissende treffer voor Oranje binnen.Vrijdag speelt Oranje om de titel tegen de winnaar van de andere halve finale: Arngetinië - Groot-Brittannië.

Oranje kwam tot twee keer toe op achterstand. Eerst door een strafcorner van Kayla Charland, in de tweede helft door een veldgoal van de totaal vrijgelaten Krystal Forgesson. Tot twee keer toe was het Maartje Paumen die Oranje op gelijke hoogte bracht. De aanvoerster van Oranje lukte het dit toernooi maar niet om te scoren uit een strafcorner. Toen het er ineens echt om ging in de halve finale bleek dat euvel verholpen. In de eerste helft scoorde de 26-jarige Limburgse uit een variant. In de tweede helft ging de bal direct uit de corner erin.

De ploeg van Max Caldas plaatste zich als eerste voor de halve finale en troffen in de Nieuw-Zeelandse hockeyster een ploeg die al boven zichzelf was uitgestegen. Nog nooit eerder haalden de ‘kiwi’s de halve finales en ook in deze wedstrijd leken ze onvermoeibaar. Met nog minder dan tien minuten te spelen golfde het spel op en neer. Een tip-in van Lidewei Welten werd net gemist. Daarna werd het nog even spannend toen Nieuw-Zeeland twee strafcorners kregen, maar Joyce Sombroek hield Oranje in het toernooi, waarop Ellen Hoog Nederland alsnog naar de finale schoot.

In de verlenging had Oranje het meeste balbezit, maar werd er toch met de rem erop gespeeld. Iedere aanval kon namelijk fataal zijn en een strafcorner tegen moest worden voorkomen. In de tweede helft kregen de Nederlandse hockeysters een strafcorner, waar werd gevraagd om een strafbal. De video-ref stelde de Nederlanders echter niet in het gelijk, he bleef een strafcorner. Paumen pushte die vervolgens net naast. En hoewel Oranje aandrong, bleef het doelpunt uit.

Voor het eerst in de historie van de Olympische Spelen moesten oot-outs – de vervanger van de strafballen – de beslissing brengen. Naomi van As was de eerste voor Oranje, zette goalie Russell op het verkeerde been en scoorde. Sombroek redde vervolgens tot twee keer toe op de inzet van Charland. Maartje Paumen scoorde vervolgens wel, maar deed dat buiten de toegestane tijd. En toen Stacey Michelsen scoorde, stond Nieuw Zeeland weer op gelijke hoogte. Eva de Goede maakte haar treffer ‘gewoon’ van afstand en zette Oranje op 2-1. Sombroek redde ook de inzet van Gemma Flynn. Russell bracht de spanning terug door de inzet van Margot van Geffen ver weg te slaan. Sombroek hield de voorsprong van Nederland echter in stand tegen Anita Punt, waarna Ellen Hoog het bevrijdende doelpunt maakte.